Modlitewna Grupa Kresowa

SONY DSC

Modlitewna Grupa Kresowa działająca od roku przy naszej parafii ma swoje comiesięczne spotkania w każdy 4. czwartek miesiąca o godzinie 16.oo w Domu Parafialnym.

Zapraszamy wszystkich chętnych do naszego grona.
Hanna Binasiewicz

SONY DSC

Historia naszego krzyża

Krzyż, który jest widoczny na zamieszczonym obok zdjęciu ma swoją piękną historię, wartą zachowania w pamięci. Został on przyniesiony w Wielkim Poście 2005 roku przez naszego parafianina – pana Czesława Skwarka – i złożony na ręce ówczesnego proboszcza Ks. Janusza Czarnego. Oto jego dzieje:

Pradziadek ze strony matki pana Czesława, mieszkaniec Kresów, brał udział w I wojnie światowej. Wraz z nim walczyli także jego dwaj bracia. Wszyscy trzej wrócili z wojny żywi (choć pradziadek stracił nogę). Olbrzymia radość, że żaden z nich nie zginął zaowocowała zamiarem upamiętnienia tego potrójnie darowanego życia. Rodzina ufundowała więc w podzięce Panu Bogu piękny, dębowy krzyż.

W celu poświęcenia krzyża trzej bracia odbyli w 1918 roku dziękczynną pielgrzymkę z rodzinnego Obertyna k.Stanisławowa do Lwowa. Ich piesza pielgrzymka trwała 2 tygodnie. Możemy się domyślać, że skoro podjęli się tego pielgrzymiego trudu, to celem ich była katedra lwowska, gdzie niesiony ze sobą krzyż poświęcili.

W następnych latach krzyż-wotum był przekazywany w rodzinie tej osobie, która wyróżniała się pobożnością.

Krzyż przetrwał czas II wojny światowej i wraz z tymi, którzy musieli opuścić Ziemię Ojców, przyjechał do Wrocławia w pierwszym transporcie w 1945 roku. Przez ponad pół wieku towarzyszył rodzinie pana Czesława w Sobocisku, a obecnie znajduje się w sali Domu Parafialnego na Kozanowie.